Site logoZuzanka Mlejnková

edge

Narodila se předčasně ve 33 týdnu těhotenství. Už začátek jejího života byl komplikovaný, hned po narození byla na umělé plicní ventilaci. Ve 3 měsíci dostala zápal plic a následovala umělá plicní ventilace. V 8 měsíci věku Zuzanka dostala bleskové křeče - druh epilepsie a její vývoj se zastavil. Čtěte víc...

Dana Adámková

dana-adamkova

Daně Adámkové je 57 let a v roce 2013 následkem nemoci utrpěla poškození míchy v oblasti bederní páteře, diagnoza paraplegie. Nyní se může pohybovat pouze na invalidním vozíčku. Bydlí sama v Praze. I přes svůj hendikep chce žít maximálně plnohodnotným životem a být co nejvíce soběstačná. Ráda by si našla zaměstnání a zlepšila tak i svou finanční situaci. Nadační fond Anděl na kolech přispěl Daně na odlehčený mechanický vozík Quickie xenon 2.

Hana Holušová

hana-holusova

Hana Holušová je osobou zdravotně znevýhodněnou, s III. stupněm invalidity, průkaz ZTP/P. Žije sama se svou 21ti letou studující dcerou Zuzkou, která jí pomáhá každý den a chtěla by, aby měla více času pro sebe, který stráví tím, že jí pomáhá nejen doma, ale i když potřebuje jít ven. Otec je opustil, když se Hany zdravotní stav začal zhoršovat. V dětství jí na přechodu porazilo auto (úraz hlavy). Po půl roce se vrátila do běžného života, aktivně sportovala, chodila do školy, do práce a sama pomáhala druhým. Nemoc se projevila až po letech. Nyní je závislá na invalidním vozíku. Nadační fond Anděl na kolech přispěl Haně na lehčí elektrický invalidní vozíček, aby se stala více nezávislou.

Jan Hlaváč

jan-hlavac

Honza se narodil v 28. týdnu těhotenství. Dnes je mu 27 let a bydlí se svojí maminkou. Od narození je mu diagnostikována DMO ( dětská mozková obrna ) – spastická kvadruparesa.Ve třech letech dostal 1. epileptický záchvat. Cvičí Vojtovu metodu, prodělal několik operací, navštívil různé nemocnice a rehabilitační pobyty . Je odkázán na invalidní vozík a plnou péči jiné osoby. Dochází každý den do denního stacionáře v Arpidě, kde navštěvuje i různé kroužky,fotí, plave, hraje iBocciu. I s jeho handicapem je dost aktivní. Jezdí rád na výlety, pravidelně chodí na hokej, hrál i ve filmu. Od března trénuje florbal na elektrickém vozíku. Nadační fond Anděl na kolech požádal o příspěvek na nový mechanický vozík, protože starý už má několik let, je mu malý a hodně opravovaný.

Jiří Reif

jiri-reif

Jiří Reif je 19-ti letý mladý muž. Má DMO-psychomotorická retardace,aberace 8 chromozomu.V běžném životě to znamená,že je imobilní na vozíku, inkontinenční, bezlepková dieta a plně odkázán na pomoc druhé osoby, což jsem je jeho maminka. Otec od rodiny odešel a na péči o syna se nepodílí. Jiří začal v dospělosti rychle růst, bohužel však více pouze na levé straně těla. Znamená to,že velikost levé nohy je 36,pravé 33.Následkem růstu pouze na jedné straně vznikla velmi viditelná skolioza páteře a rotace pánve, která momentálně Jiříkovi nedovoluje kvalitní stabilní sed, na který byl zvyklí.
Čtěte víc...

Tomáš Svášek

tomas-svasek

Tomáš Svášek žije v Brandýse nad Labem a je mu 48 let. V roce 2013 nečekaně ochrnul. Malformace míchy v oblasti Th6 způsobila otok v oblasti Th2-Th10 a ten následné přerušení funkce míchy. Přes absolvované čtyři operace jsou následky trvalé – paraplegie dolních končetin, těžká spasticita, neuropatická bolest v nohou. V roce 2016 mu byla implantována baklofenová pumpa, která spasticitu zmírnila a mohl opět částečně naskočit do života. Čtěte víc...

Aleš Kisý

ales-kisy

Aleš Kisý se narodil v roce 1980 jako zdravý kluk, který byl vedený ke sportu. Hrál fotbal na vrcholové úrovni a dělal i spoustu dalších sportů. Jednoho dne o prázdninách, s klukama dováděli na městském koupališti. Na tenhle den už nikdy nezapomene. Byla to neděle 1. 8. 1999. V tento den se mu po skoku po hlavě do vody stal úraz a život se mu otočil naruby. Narazil hlavou o dno bazénu a zlomil si sedmý krční obratel. V ten okamžik přestal cítit většinu svého těla a nemohl se hýbat. Nastal kolotoč vyšetření a operací v nemocnicích a následných rehabilitací. I přes to všechno zůstal ochrnutý a pohybuje se už jen na invalidním vozíku. Po počátečním nechutenství a záporných myšlenkách, kdy nevěděl, co dál, si řekl, že takto to dál nejde. Budu muset se svým životem něco udělat a bojovat za každý další den.
Čtěte víc...

Nikola Chovancová

nikola-chovancova

Nikola před autonehodou aktivně sportovala a tančila disco dance přes 10 let. Bohužel osudným se jí stala autonehoda v roce 2017, kdy dostaly smyk s vozidlem. Nyní je po operaci krční páteře, páteř má sešroubovanou šesti šrouby a momentálně je v rehabilitačním středisku v Hrabyni, kde se snaží o návrat do běžného života. Je studentka a žije s rodiči ve Studénce. Nadační fond Anděl na kolech přispěl Nikole k pořízení odlehčeného invalidního vozíčku, aby byl dobře ovladatelný a byl dobrý i ke sportovním aktivitám.

Eva Hejlíčková

Eva Hejlíčková má problémy se pohybovat, neujde ani 3 metry a má šílené bolesti zad a kloubů, zadýchává se, má silnou bolest na plicích a nepopadne dech. Je v invalidním důchodu 3. stupně, žije sama a je rozvedená.
Nadační fond Anděl na kolech jí přispěl na čtyřkolový elektrický skútr, aby se mohla lépe pohybovat a hlavně více chodit mezi lidi, setkávat se s přáteli a chodit více do přírody. Nesedět doma a litovat se.

Lenka Jarošová

Je maminkou dvou mentálně postižených dětí – Martin má 5 let a Michalku 9 let. Martin se narodil přidušený, má extrémní záchvaty vzteku, úzkosti a fobii z kolektivu lidí. Jeho hlavním problémem jsou dolní končetiny. Momentálně je jeho chůze úplně stejná jako u dětí s mozkovou obrnou, kterou ale lékaři vyloučili. Vzniklo podezření na adrenoleukodystrofii nebo svalovou distrofii, které momentálně lékaři zjišťují. Michalka má atypický autismus a středně těžkou mentální retardaci. Je hrozně šikovná, usměvavá, ale nemá orientaci, hygienu na nule, příjem potravy též a s oblékáním jí musí též maminka pomáhat. Nadační fond Anděl na kolech jí přispěl na zakoupení nového automobilu, který jí usnadní cesty do nemocnice a i do škol. Školu mají 30 km daleko. Automobil je pro ně nezbytností.

Jan Dykast

jan-dykast

Jan Dykast měl v roce 1998 těžkou autonehodu, při které si zlomil hrudní páteř a ocitl se tak na invalidních vozíčku. Po čtyř měsících pobytu v rehabilitačním centru se vrátil domů a snažil se učit žít normální a plnohodnotný život. Po roce se vrátil do zaměstnání, mezi kamarády a i trochu sportovat – plavání. V roce 2004 přišel o levou dolní končetinu. Vše zlé je ale k něčemu dobré. Díky času strávenému v nemocnici poznal svou manželku, kterou si v roce 2009 vzal. Mají dvě děti a snaží se žít plnohodnotný život. Nadační fond Anděl na kolech přispěl Janovi na aktivní vozík MTB Aviator.

Ladislav Loebe

Ladislav Loebe měl v roce 1999 autonehodu a zůstal na invalidním vozíčku. Pracuje pro organizaci ParaCentrum Fenix z. s., cílem této organizace je pomoci lidem po úrazu míchy. Aktivně tancuje na vozíčku v rámci akcí a stal se pro něj vášní. Rád by se s tancem posunul výše, a proto požádal nadační fond Anděl na kolech o příspěvek na sportovní vozík. Snad se mu podaří v Brně trénovat pod záštitou taneční školy, což by znamenalo se účastnit soutěží a reprezentovat město Brno, případně Českou republiku.

Nezisková organizace Spolek Rarach

edge

Spolek Rarach je dobrovolnou, zájmovou a dobročinnou organizací, která sdružuje pedagogy a veřejnost zaměřenou na integraci dětí s různým typem postižení. Organizuje a pořádá mimoškolní aktivity během celého kalendářního roku, zabezpečuje zvláštní potřeby osob se speciálními potřebami, které vedou k dosažení nejplnější možné společenské integrace a individuálního rozvoje. Pořádá ozdravné pobyty u moře a v letních měsících dva turnusy integračních táborů. Více informací o spolku na webových stránkách www.rarach.cz. Nadační fond Anděl na kolech přispěl spolku na chod těchto akcí.

Rostislav Pohlmann

rostislav-pohlman

Rostislav Pohlmann je ženatý, žije v Litovli a vychovává dvě děti. Po nehodě zůstal před 34 lety na invalidním vozíčku. Aktivně sportuje. V atletice a basketbalu se vypracoval až na nejvyšší úroveň, má za sebou pětinásobnou účast na paralympijských hrách ověnčenou několika medailovými úspěchy. Věnuje se i florbalu. Nadační fond Anděl na kolech přispěl Rostislavovi na pořízení invalidního vozíčku na míru.

Michal Pustelník

michal-pustelnik

Michalovi je 33 let a ve svých 30 let se dozvěděl hroznou diagnózu - zhoubný nádor jazyka. Bohužel léčba si vyžádala oběť - postupně přestal chodit a je plně odkázán na pomoc své manželky. Manželka ze stresů dostala rakovinu do obou prsou. Se svým osudem ale statečně bojují a nadační fond Anděl na kolech Michalovi přispěl na zakoupení elektrického invalidního vozíčku NINO, aby bylo vše mnohem jednodušší.

Jan Matoušek

edge

Žije ve Znojmě a od malička žil hodně aktivně, bohužel v roce 2003 se mu změnil život. Měl těžkou autonehodu, při které utrpěl mnohočetná zranění, z nichž bylo nejvážnější zlomení páteře a poškození míchy, které mělo za následek ochrnutí dolních končetin. Protože sport byl pro něj vším, tak díky sobě a svým blízkým se k němu zpátky vrátil. Hraje sledge hokej a rád by začal hrát tenis, florbal nebo i basketbal, ale k tomu mu chybí sportovní vozík. Je zaměstnaný na plný úvazek. Nadační fond Anděl na kolech mu přispěl na sportovní invalidní vozík.

Ivo Pejšek

edge

Ivo Pejšek, 3 a 3/4 roku, má DMO-spastickou diparezu. Narodil se předčasně v 6. měsíci těhotenství, po porodu byl 3 minuty kříšen a do dvou dnů dostal silné krvácení do mozku III. a IV.stupně (přičemž IV.stupeň je nejtěžší). Má hydrocefalus a má zaveden VP-shunt. Díky péči lékařů a dalších odborníků, a zajisté i díky poctivému cvičení Vojtovy metody, kterou s maminkou cvičí dodnes 3x denně, jakož i trénování prvků z ergoterapie a trpělivému motivování a učení pohybů různého druhu, vyvázl především jen s poruchou hybnosti nožiček - Ivo sám nedokáže stát, sedět v přímém sedu ani chodit. Má invalidní vozíček, na doma vertikalizační stojan a chodítko na doma, ortézku na levou nožičku, a zdravotní židličku. Ivo má taktéž problémy s příjmem potravy, učí se stále lépe kousat a přijímat více druhů potravin, konzistencí a chutí potravin, špatně prospívá, málo přibírá i roste. Mentálně je ale naštěstí v pořádku. Nadační fond Anděl na kolech přispěl Ivu na rehabilitaci na klinice Axon, kde již jednou byl a velmi mu pomáhá.

Ivo Melkus

edge

Ivo Melkus se narodil před 60 lety, žije ve společné domácnosti s manželkou v Brně, se kterou vychoval 2 děti. V roce 1992 utrpěl úraz při pádu ze žebříku na zahradě. Utrpěl poškození míchy v oblasti TH6-9, kde měl roztříštěný a zlomený obratel. Ochrnul a je na invalidním vozíčku. Ve společnosti Paracentrum Fenix je zapojen do sociální rehabilitace s lidmi čerstvě po úrazu. V SK Moravii aktivně sportuje několikrát týdně a zúčastňuje se mezinárodních závodů ve stolním tenise. Nadační fond Anděl na kolech přispěl Ivu na pořízení mechanického invalidního vozíčku.

Kristýna Beňová

Kristyna-Benova

Kristýna Beňová má 22 let, bydlí ve starším rodinném domečku s maminkou. V únoru tohoto roku jí zemřel tatínek na rakovinu. Narodila se s vrozenou vadou Achondroplasie, je malého vzrůstu, nechodí a je odkázána na pomoc druhých. Když byla ještě malá, strávila spoustu času s mamkou po nemocnicích, protože měla infekty a v noci se dusila. Nakonec zjistili lékaři noční apnoe, tak používá v noci kyslíkový koncentrátor. Velmi ráda tvoří náramky z korálků, které daruje známým a kamarádům. Každý den jezdí do stacionáře, kde má spoustu kamarádů. Na jaře a na podzim s přáteli z klubu Beruška jezdí do termálních lázní na Slovensko. Ráda plave, poslouchá písničky Michala Davida, a pokud je vhodné počasí jezdí na upravené tříkolce. Nadační fond Anděl na kolech Kristýně přispěl na pořízení mechanického invalidního vozíku.

Martin Hrdlička

edge

Martinovi je 33 let, bydlí v Krnově v bezbariérovém bytě. V roce 2008 měl těžkou a tragickou autonehodu, po které zůstal na invalidním vozíčku s diagnózou - kvadruplegie. Půl roku ležel ve 3 nemocnicích a posléze půl roku v Rehabilitačním centru Hrabyně, kde se vše učil od začátku. Vše bylo těžké, ale díky podpoře rodiny, fyzioterapeutů, ergoterapeutů a jeho maličkosti to nevzdávat se dostal k určité soběstačnosti a fungování. Každým rokem se rád vrací do Hrabyně na rehabilitaci, což mu pomáhá ke zlepšení kondice. Před úrazem pracoval v bezpečnostní agentuře a věnoval se bojovému sportu. V současné době má mechanický vozík s pevným rámem, ale kvůli cestování autem si musel zažádat o druhý vozík se skládacím rámem, na který mu přispěl i nadační fond Anděl na kolech.

Jaroslav Brož

jaroslav-broz

Jaroslav Brož pochází z Ostravy a je mu 36 let. V roce 2012 se mu stal na horách vážný úraz při jízdě na bobech. Tento incident ho upoutal na invalidní vozík, bez kterého nemůže existovat. Několik týdnů podstupoval rekonvalescenci v rehabilitačním centru v Hrabyni, úraz byl však natolik vážný, že došlo k porušení krční míchy a poškození všech čtyř končetin. V současné době žije se svojí maminkou, kterou velmi potřebuje k životu. Velmi mu pomáhá a nahrazuje mu zdravotní péči, kterou by potřeboval. Je invalidní důchodce. Začal však aktivně sportovat a je členem Atletického klubu Ostrava a nadační fond požádal o příspěvek na mechanický vozík Pantera.

Robert Vicher

edge

Robert v březnu v roce 2014 prodělal vážnou mozkovou příhodu. Důsledkem této příhody zůstal trvale ochrnutý se zasažením pravé poloviny těla. Při hospitalizaci v nemocnici dále prodělal celkovou sepsi organismu, kdy mu při operaci bylo odstraněno celé tlusté střevo a zaveden vývod. Do prodělání mozkové mrtvice byl aktivní podnikatel, vášnivý rybář i muzikant. V současné době se pokouší vrátit k možná nejvyšší míře soběstačnosti. Nadační fond požádal o příspěvek na koupi Motomedu Viva 2, který by mu výrazně usnadnil pohyb a celkově zlepšil životní situaci.

Nikola Pejřimovská

Nikola-Pejrimovska

V současné době bude Nikolce 10 let a je na úrovni 1-3 měsíčního miminka. Sama nesedí, nestojí a ani se neplazí. Nemluví, ale i přesto je to usměvavá holčička, která má ráda společnost, hudbu a hlavně výlety do přírody. Maminka se s ní snaží dělat vše, jako by byla zdravá.

Nikolka má DMO kvadruparézu, epilepsii, od narození cvičí vojtovu metodu. Maminka se obrátila na nadační fond s žádostí o příspěvek na speciální polohovací vozík Kudu.

Jiří Gronych

edge

Jiřímu se v roce 1995 stala vážná dopravní nehoda způsobená mikrospánkem, která ovlivnila celý jeho další život. Z řady závažných zdravotních dopadů této nehody mu zůstal trvalý následek v podobě poškození páteře a byl donucen usednout na invalidní vozík paraplegie. Poslední dobou má velké problémy s rameny a pomůcka, o kterou žádal o příspěvek nadační fond Anděl na kolech by mu velmi usnadnila i odlehčila pohyb na procházkách, tak i na výletech s rodinou. Je mu 54 let a přes svůj zdravotní handicap se snaží aktivně zapojit do společenského i sportovního života. Hraje stolní tenis za Sportovní klub vozíčkářů Ostrava. Zúčastňuje se cca deseti turnajů ročně po celé České republice. Pracuje pro firmu Autocentrála a zaměřuje se na poradenství pro hendikepované zákazníky. Nadační fond Anděl na kolech pomohl Jiřímu k zakoupení přídavného elektro pohonu k mechanickému vozíku.

Zuzana Wunschová

edge

V roce 2015 měla cestou do práce autonehodu a od té doby je paraplegikem na invalidním vozíčku. Je to již přes dva roky, co žije na vozíku a celkem toho zvládá hodně, i samostatnost jí nechybí, ale i přesto neztrácí víru v to, že opět někdy bude chodit po vlastních nohou. Velmi jí pomáhají rehabilitace v rehabilitačním centru v Klimkovicích. Nadační fond Anděl na kolech pomohl Zuzce k tomu, aby si mohla rehabilitace dopřát.

SKV Pardubice NEZLOMENI z.s.

nezlomeni

Spolek se zaobírá převážně sportovní, kulturní, sociální, zdravotní a společenskou činností. V současné době sdružuje osm tělesně postižených sportovců – vozíčkářů. V rámci sportovní činnosti jsou zaměřeni na stolní tenis, kde se každoročně, pravidelně zúčastňují 10 až 12 turnajů v České republice včetně mistrovství republiky a zahraničních turnajů. Jejich sportovci jsou též činní v dalších druzích sportu – atletika, tenis či sledge hokej. Velkým úspěchem pro jejich spolek je získání již třech mistrovských turnajů ve stolním tenise žen. Nadační fond Anděl na kolech přispěl spolku finančním příspěvkem na přípravu tělesně postižených sportovců ve stolním tenise.

Irena Krajíčková Fialová

fialova-krajickova

Irena od mládí ráda ve volném čase zdravě sportovala (např. jízda na kole, turistické pochody, tanec). Snažila se být vždy aktivní, zejména tam, kde to bylo potřeba včetně nemalého vydání v rodině. Bohužel od roku 2007 se jí rapidně zhoršovala chůze pro revmatické onemocnění v kombinaci s cévními komplikacemi. Po roce 2010 začala mít silné bolesti ve svalech, projevy značné únavy a přidružily se i jiné diagnózy. Nakonec po doporučení odborných lékařů byla odeslána ke specialistovi a byla u ní zjištěn sy. fibromyalgie. Vlivem i těchto okolností se nakonec stala závislá na pomoc jiných, a tak se asistence stala pro ni zásadní nezbytností. Bez přítomnosti asistence je pro ni nemožné zvládat běžné denní úkony. Nadační fond Anděl na kolech přispěl Ireně na asistenci.

Bohdana Vondrová

vondrova

Bohdana je člověk, který má rád život i přesto, že je na invalidním vozíku po dětské mozkové obrně. Ráda jezdí na výlety a do společnosti. Denní asistence je pro ni nutností. Do nedávna jí pomáhala její zlatá labradorka Viki, která bohužel již zemřela. Odešla nejen její asistentka, ale hlavně kamarádka, která byla 11 let jejím parťákem i jejím pomocníkem. Nadační fond Anděl na kolech Bohdaně přispěl finanční částkou na výcvik nového asistenčního pejska.

Sdružení sportovních klubů Vítkovice, z. s.

edge

Konkrétně nadační fond Anděl na kolech přispěl finanční částkou atletickému oddílu, který pod SSK Vítkovice patří od roku 2016. Hlavním důvodem vzniku bylo rozšířit počet atletických klubů hendikepovaných v ČR a zvýšit tak dostupnost sportu pro nové zájemce, protože v Moravskoslezském kraji takový oddíl doposud nebyl. Při vzniku byli 3 atleti, od té doby se jejich členská základna rozrůstá. Věnují se atletice hendikepovaných. Prozatím jejich sportovci trénují disciplíny vrh koulí, hod kuželkou, hod diskem a hod oštěpem. S náborech nových členů by chtěli v budoucnu rozšířit sportovní disciplíny např. skok do dálky, jízdy ve formulce apod. Nadační fond Anděl na kolech přeje atletickému oddílu, ale i celému sdružení, ať se jim daří.

Miroslav Pail

miroslav-pail

V roce 2016 prodělal mozkovou mrtvici a po sérii nejrůznějších vyšetření lékaři dospěli ke konečné diagnóze – neoperovatelný nádor na mozku. O takové diagnóze se mu nezdálo ani v nejhorších snech a vždy ji bral jako jednu z nejhorších možností. Nádor okolo sebe vytvořil otok tlačící na pravou polovinu mozku. Tím došlo k částečnému ochrnutí levé poloviny těla. Tato diagnóza ho následně připravila prakticky o všechny koníčky, kterými bylo v zimě lyžování - sjezdovky i běžky a v létě cyklistika, provozování hudby - piano, kytara a harmonika - levá ruka zkrátka nehraje. Začal se poohlížet po nejrůznějších zdravotnických pomůckách, kromě jiného také po mechanickém invalidním vozíku, s jehož financováním jim spolu se zdravotní pojišťovnou pomohla právě nadační fond Anděl na kolech.

Agáta Koupilová

koupilova

Agáta Koupilová se narodila předčasně ve 25. týdnu těhotenství a jako následek předčasného porodu mi byla diagnostikována dětská mozková obrna. Snaží se žít aktivní život. Studuje na gymnáziu a ve volném čase se věnuji plavání. Její zdravotní stav neumožňuje pohyb na kole nebo tříkolce. Handbike jí umožní účastnit se cyklistických výletů s rodinou a přáteli, a proto nadační fond Anděl na kolech přispěl Agatě na jeho zakoupení.

Wheelchair Basket Studánka Pardubice

edge

Dne 1.2.2018 opět podepsal nadační fond Anděl na kolech smlouvu se spolkem Wheelchair Basket Studánka Pardubice a podpořil ho finanční částkou ve výši 50.000,- Kč. Čtěte víc...

Bohuslav Hůlka

edge

V roce 2001 mu bylo 28 let a měl pocit, že mu svět leží u nohou. Právě nastoupil v zaměstnání na novou pozici, přestěhoval se, zasnoubil a plánoval s přítelkyní rodinu. Úraz a následné ochrnutí mu změnilo život, ale vlastně nakonec ne pouze k horšímu. Nyní mu je 44, pracuje jako učitel, správce počítačové sítě, pracuje ve Sportovním klubu vozíčkářů Praha a sportuje. Závodí v orientačních závodech, hrával florbal, který v posledních letech vyměnil za stolní tenis. Žije s manželkou a s devítiletou dcerou. V posledních letech dokonce vyrazili na společné dovolené, což je luxus, který si většina vozíčkářů jen tak dovolit nemůže. Rodina samozřejmě není jen sport, ale právě ten fakt, že byl u toho, když se učila dcerka jezdit na kole nebo lyžovat, mu dodává chuť do života! Základní podmínkou samostatného života je ale spolehlivý vozík, a právě díky němu a podpoře nadačního fondu Anděl na kolech může žít aktivně, a tedy kvalitně. Nadační fond Anděl na kolech přispěl panu Hůlkovi na nový mechanický vozík.

Radim Štrobl

edge

Radim Štrobl byl studentem medicíny ve čtvrtém ročníku, když se mu během zkouškového v létě 2016 stala autonehoda, při které utrpěl úraz páteře a míchy v oblasti krku. Po třech měsících v bohunické fakultní nemocnici a pěti v rehabilitačním ústavu se konečně dostal domů. Ovšem na invalidním vozíku. Tím však pro něj život neskončil, naopak mnohé situace, které kdysi považoval za obtížné, nyní považuje za maličkosti. Má i nadále své životní sny, které s ochotou a pomocí druhých nezní nereálně. I přes pravidelnou rehabilitaci, kdy intenzivně pracuje na zlepšování fyzické kondice a na nácviku maximální míry soběstačnosti, je přeci jen v některých činnostech každodenního života závislý na osobní asistenci. Automobil pro něj znamená možnost být samostatný a soběstačný, alespoň v rámci přepravy z místa na místo. Proto se rozhodl požádat nadační fond Anděl na kolech o finanční příspěvek na automobil s ručním řízením.

Spomenka Habětínková Tomič

edge

Spomenka Habětínková Tomič se narodila v Bosně a Hercegovině, od 7 let hrála stolní tenis a ve 14 letech reprezentovala Jugoslávii. V roce 1992 dostala uprchlický azyl do bývalého Československa i se svými dětmi, od té doby žije zde. V roce 2003 dostala těžkou mozkovou příhodu a ochrnula na pravou půlku těla a zůstala odkázána na invalidní vozík. Do roku 2018 byla 3x mistr ČR, 13 x více mistr ČR ve stolním tenise. V roce 2017 si bohužel zlomila při pádu levé rameno, a tak nemohla jet na MČR. Je předsedkyní SKV Pardubice NEZLOMENI z. s. Jejich aktivita je hlavně zaměřena na stolní tenis vozíčkářů a dále pomoc tělesně postiženým začlenit se aktivně do sportu. Nadační fond Anděl na kolech přispěl Spomínce na úpravu invalidního vozíku pro sport.

Michaela Kruželová

edge

Michaela Kruželová se narodila před 29 lety, a již od útlého dětství jí provází diagnóza DMO (dětská mozková obrna). Má 3 sourozence, kteří se již osamostatnili.  Během svého života prodělala několik operací a nespočet cvičení a rehabilitačních pobytů, došlo tak ke zlepšení stavu a chůzi o francouzských holích, o nichž chodí stále. Vše pak ale bylo o udržení stavu. Ač vystudovala Obchodní akademii a následně pokračovala ve studiu na vysoké škole, ze zdravotních důvodů byla donucena ji opustit. Z tohoto důvodu je její prioritou zdraví. Od doby, kdy zahájila léčbu v Egyptě u MUDr. Augustinové se její zdravotní stav natolik posunul, že již může chodit o jedné francouzské berli nebo trekingových holích, a to hlavně z důvodů minimalizování spasticity. V nohách. Její oblibou je český jazyk a četba. Jejím snem je osamostatnit se, dostudovat, věnovat se tomu, co jí baví a vést tak plnohodnotný život. Injekční léčba MUDr. Augustinové je jedinou šancí, jak lze tohoto dosáhnout. Protože injekční léčba je velmi nákladná, požádala nadační fond Anděl na kolech o finanční pomoc.

Tereza Vargová

edge

Terezce je 18 let a ve svém věku již zažila opravdu mnoho nelehkých situací. Do jejích 11 let byla úplně normální holka. Chodila do školy a měla své koníčky. V roce 2010 jí bohužel lékaři diagnostikovali nádor na mozku a musela absolvovat velmi náročnou a intenzivní léčbu, která trvala dva roky a během níž doslova bojovala o svůj život. Čtěte víc...

Eliška Šulcová

sulcova
Elišce je 36 let a je po těžkém úrazu, který utrpěla při nehodě na cyklistickém kole 8. 8. 2008. Při úrazu si poranila páteř a je plně odkázána na mechanický vozík. Bydlí v bezbariérovém bytě na pražském Chodově. Od té doby se věnuje intenzivně rehabilitaci a nácviku soběstačnosti. Před úrazem ale měla hodně zájmů. Mezi její největší záliby patřil sport, hlavně jízda na kole a in-line bruslích. Po letech se opět mohla vrátit ke sportu a to díky pravidelnému cvičení a posilování. Studovala na Vysoké škole ekonomické v Praze, kterou úspěšně dokončila až po úraze. Navazující magisterské studium absolvovala na Metropolitní univerzitě Praha. Již tři roky vlastní automobil s upraveným řízením a zařízením, které jí pomáhá s nakládáním a vykládáním mechanického vozíku.

Za dobu, co je na vozíku, udělala velký kus práce a postupně se zdokonalovala v každodenních činnostech a nacházela nové a lepší způsoby, jak co nejlépe zvládat život na vozíku. Nadační fond Anděl na kolech přispěl Elišce na nákup elektrického invalidního vozíku.

Sportovní klub vozíčkářů Praha, z. s.

Dne 5.1.2018 podepsal Nadační fond Anděl na kolech opět spolupráci se Sportovním klubem vozíčkářů Praha, z. s. Hlavním posláním SKV Praha je vytváření podmínek tělesně hendikepovaným ke sportovní činnosti. Mají široký záběr sportovních aktivit po celé České republice i v zahraničí. Jsou otevřeni zájemcům o sport na všech úrovních - od rekreační po vrcholovou.

Přejeme SKV Praha mnoho úspěchů i nadšenců.

Pavel Grmela

edge

Pavlovi se stala osudná nehoda na motocyklu v roce 2014, do té doby žil normální životem - studoval, pracoval jako zámečník. Při nehodě došlo k poranění páteře s poškozením míchy a měl též zlomené obě ruce. Prodělal dvě operace páteře, ale bohužel se nepodařila činnost míchy obnovit a zůstal od 6. hrudního obratle ochrnutý. Zůstal na invalidních vozíčku. Rehabilitoval, a protože je od přírody velký bojovník, nevzdal se. Součástí rehabilitace byly také sportovní hry, kdy poprvé vyzkoušel basketbal a florbal na vozíku a velice ho tyto kolektivní hry nadchly. Po propuštění z rehabilitačního ústavu se vrátil k rodičům, podařilo se mu dokončit bakalářské studium a nyní dálkově pokračuje v inženýrském studiu. Od minulého roku pravidelně trénuje s SK Hobit Brno basketbal a dokonce se v létě zúčastnil prvního Mistrovství Evropy skupiny C. Našemu národnímu týmu se podařilo vybojovat stříbrnou medaili a postoupit tak na Mistrovství Evropy skupiny B, které se odehraje v roce 2018. Nadační fond Anděl na kolech přispěl Pavlovi na sportovní invalidní vozík, aby mohl podávat dobré výkony a cítit se komfortně. NF Anděl na kolech drží palce!

Roman Hellinger

edge

Roman trpí těžkou spastickou kvadruparézou a dystonií po kraniotraumatu a je plně závislý na péči jiné osoby a to ve všech běžných denních činnostech. Je mu 34 let. Jeho bezstarostný studentský život se rázem změnil 21.3.2001, kdy nešťastnou náhodou spadl z okna. Při úraze došlo ke krvácení do mozku, které zanechalo trvalé poškození mozku a ochrnutí celého těla. Půl roku byl v komatu a po probuzení nastalo nové učení. Znovu se naučil vše potřebné – jíst, polykat, bohužel mluvení se mu již neobnovilo a zůstal též ochrnutý na tři končetiny. I přesto se zajímá o svět kolem sebe, může používat tablet, který mu též pomáhá ke komunikaci s okolím. Velkou oporou mu je jeho maminka, která se o něj stará. Jeho stávající invalidní vozík již není dostačující a na nový zatím nemá nárok a tudíž mu Nadační fond Anděl na kolech na něj přispěl.

Pavel Hronek

pavel-hronek
Pavel v lednu 2013, když mu bylo 16 let a jako zcela zdráv odešel do školy, studoval v kvintě na gymnáziu. V první vyučovací hodině měl zvláštní pocit v nohou, myslel si, že to rozchodí, ale během pár minut ochrnul na spodní část těla. Od této doby je na vozíčku. Lékaři mu diagnostikovali zánět míchy. Vystudoval gymnázium, nyní pokračuje ve studiu na vysoké školy, obor biologie, což ho velmi baví. Má individuální plán, takže se dá vše dobře zkombinovat, neboť neustále jezdí na rehabilitace.

Nadační fond Anděl na kolech pomohl Pavlovi přispět na nový invalidní vozík.

Podporujeme 14. Benefiční turnaj

benefice-2017-1 Čtěte víc...

Jan Dekastello

edge

Honzovi je 39 let a má roztroušenou sklerózu. S touto nemocí bojuje již mnoho let. Některé nepříjemné projevy této nemoci se podařilo lékařům zmírnit, avšak levá noha mu nefunguje tak jak by měla a tím pádem je pro něj chůze velmi namáhavá a ničí si páteř a kyčle. Měl možnost vyzkoušet si neurostimulátor Walkaide a tento přístroj je pro jeho ztíženou chůzi zázrak. Žije sám a vzhledem k jeho zdravotnímu stavu je odkázán na invalidní důchod a příspěvek na péči, takže tyto příjmy mu vystačí na běžné výdaje.

Nadační fond Anděl na kolech přispěl Honzovi, aby si mohl tento neurostimulátor zakoupit.

III. Sportovně zábavný kemp

Nadační fond Anděl na kolech finančně podpořil sportovní akci s názvem "III. sportovně zábavný kemp" která se bude konat 8. - 10. prosince 2017. Čtěte víc...

Martin Votápek

edge

Martinovi již v únoru 2017 přispěl nadační fond Anděl na kolech na sportovní invalidní vozík, v srpnu požádal o finanční příspěvek na nový invalidní vozík vzhledem k tomu, že se mu zdravotní stav razantně zhoršil a bohužel v současné době nemá nárok na příspěvek od pojišťovny.

Anna Kmeťová

edge

Anna Kmeťová je po autonehodě od roku 2012 na invalidním vozíčku. Stará se o dospívající dceru a pracuje ve finančním sektoru. Zkouší, co všechno se dá dělat na vozíku. Takže pokračuje dále se sportem a cestováním. Ráda navštěvuje divadla a koncerty. Nadační fond Anděl na kolech přispěl Anně na pořízení přídavného zařízení Speedy pro mechanický vozík.

Jana Brambaški

edge

V roce 2010 utrpěla vážný úraz, při kterém došlo k poškození krční, hrudní, bederní páteře. Bohudík jí lékaři a personál Ústecké nemocnice zachránili život, ale poškozenou míchu opravit již nedokázali. Zůstala na invalidním vozíku a stará se sama o 2 děti ve věku 15 a 12 let. Pracuje, sportuje, její děti vyrůstají jako kdyby byla zdravá máma, ale na spoustu věcí chybí finance. V současné době je ještě k tomu na nemocenské dovolené z důvodu nemoci. Nadační fond Anděl na kolech přispěl Janě na doplacení invalidního vozíku.

Petra Válková

edge

Petruška je od narození hypotonická s velkým psychomotorickým opožděním, sama nestojí, nechodí, usadí se pouze s oporou zad, nemluví, sama se nenají a ani nenapije. Je jí 5 let. Její maminka Kateřina požádala Nadační fond Anděl na kolech o finanční příspěvek na pořízení zdravotního kočárku Kimby Neo velikost 2, aby jej mohla využívat pro každodenní přesun a život, bohužel velikost 1, který teď mají, již není dostačující.

Martin Slávik

edge

V jeho 14 letech se mu při cestě na trénink stal úraz, při kterém mu tramvaj amputovala pravou nohu ve stehně a levou má těžce zdeformovanou s četnými ztrátami svalové i nervové tkáně. Po dlouhé době strávené v nemocnici a rehabilitačních ústavech, kdy mu lékaři nedávali moc šancí na to, že bude někdy znovu chodit, natož bez opěrných pomůcek, to nevzdal a po dlouhých 4 letech rekonvalescence a boje, se znovu postavil a zvládá i chůzi. Pořad ale na ní pracuje a zlepšuje se. Ke své rehabilitace rád zapojoval i různé sporty, kdy mohl vypustit svou dravost, houževnatost i cílevědomost. Čtěte víc...

Kamil Sobek

edge

Kamilovi se stala osudnou autonehoda v roce 2013, kdy si poranil páteř a zůstal na vozíčku. I přesto, žije aktivním životem, má 35 let, manželku a dvě malé děti. Pracuje na plný úvazek v administrativním sektoru. Rád sportuje. Nadační fond Anděl na kolech přispěl Kamilovi na invalidní vozík, který by byl lehčí a modernější a zajistil mu i lepší komfort při přesouvání.

Gill Konečná

edge

Gillynka je usměvavá holčička, která statečně bojuje se svým životem. V šesti týdnech prodělala herpetickou meningo encefalitidu, která výrazně zasáhla její život. A i přes špatné prognózy lékařů udělala velké pokroky. Má ráda hudbu a blbnutí. Ráda cvičí a chodí na procházky. Cítí se i velmi dobře ve společnosti dětí. Maminka požádala Nadační fond Anděl na kolech o finanční příspěvek na operaci Ulzibat pro Gill, která by jí velmi pomohla v uvolnění spastických svalů a při následné rehabilitaci. Bohužel tato operace není hrazena zdravotní pojišťovnou a ona jako maminka samoživitelka není schopna tuto částku našetřit.

Jiří Pleva

edge

Jíří Pleva se narodil před 62 lety, celý život žije v Ostravě. V roce 1992 utrpěl na nákladní lodi v Holandsku úraz - těžký otřes mozku a poškození páteře mezi L2-3 s následnou paraparézou obou dolních končetin. Je zaměstnán a momentálně pracuje na státní ekologické zakázce v Ostravě jako řešitel zakázky. Čtěte víc...

Vratislav Hudeček

edge

Vratislav se narodil ve Frýdku-Místku, nějakou dobu bydlel v Ostravě a od roku 2000 bydlí ve Frýdlantu nad Ostravicí. Po úraze hrudní páteře Th 6-7 s poškozením míchy v roce 1984 se pohybuje na invalidním vozíku. I přes zdravotní handicap se aktivně zapojuje do života. V létě jezdí rekreačně na handbiku. Je členem Sportovního klubu vozíčkářů Ostrava - oddíl stolního tenisu. Čtěte víc...

Lukáš Grüner

edge

Před jednadvaceti lety narazil při lyžování do stromu. Bylo mu tehdy jedenáct let a od té doby je vozíčkář paraplegik. Na život na vozíku si ale nestěžuje. Myslí si, že je jeho život plnohodnotný a aktivní. To vše díky sportu, zaměstnání, manželce a roční dceři. Mezi jeho koníčky patří hlavně florbal. Je brankářem ostravského týmu v lize florbalu vozíčkářů a také reprezentuje Českou republiku.

Nadační fond Anděl na kolech přispěl Lukášovi k zakoupení mechanického invalidního vozíku.

Zpravodaj Sportovního klubu vozíčkářů Praha

Sportovní klub vozíčkářů Praha, se kterým Nadační fond Anděl na kolech spolupracuje, vydal nový zpravodaj, který si můžete přečíst >>> ZDE <<<.

Wheelchair Basketball Studánka Pardubice, z. s.

edge

Dne 10.4.2017 podepsal Nadační fond Anděl na kolech smlouvu se spolkem Wheelchair Basket Studánka Pardubice a podpořil ho finanční částkou ve výši 50.000,- Kč. WBS Pardubice je nejmladším ze čtveřice basketbalových klubů vozíčkářů v ČR. Myšlenka na založení klubu se zrodila koncem roku 2009. Jedním z impulsů bylo zjištění, že v regionu prakticky neexistuje možnost sportovního vyžití pro vozíčkáře a vyjma kolínského sledge hokejového týmu neměli vozíčkáři možnost se věnovat pravidelně žádnému kolektivnímu sportu. Čtěte víc...

Miroslav Šperk

edge

Miroslav Šperk je od roku 2000 po pádu z výšky na invalidním vozíku. V r. 2007 se mu podařilo úspěšně odmaturovat na Obchodní akademii v Janských Lázních a poté úspěšně dokončil vysokou školu pedagogickou v Hradci Králové - obor Anglický jazyk a informatika se zaměřením na vzdělávání. Od té doby pracuje jako učitel na plný úvazek. Vyučuje na střední škole anglický jazyk a informatiku. Čtěte víc...

František Šindelář

edge

Františkovi Šindeláři se ve dvaceti letech stala osudnou jízda na motorce, kde si poranil páteř a přerušil míchu. Od té doby je upoutaný na invalidní vozík. Od malička byl vášnivým sportovcem, když zjistil, že lze sportovat i na invalidním vozíku (atletika, florbal, basketbal) vrátilo ho to zpět do života.

Nadační fond Anděl na kolech přispěl Františkovi na pořízení sportovního mechanického vozíku značky Buzola 3.0.

Michal Poláček

edge

Michal Poláček pochází ze Šterberska, ale v současnosti žije v Pardubicích, kam se přestěhoval poté, co před sedmi lety utrpěl vážný úraz páteře po pádu z výšky. Od této doby je upoután na invalidní vozík, ale snaží se však dál žít co nejaktivněji a zapojovat se do každodenních činností. Čtěte víc...
© 2016 - 2019 Nadační fond ANDĚL NA KOLECH | Kontakt