Site logoTereza Vargová

edge

Terezce je 18 let a ve svém věku již zažila opravdu mnoho nelehkých situací. Do jejích 11 let byla úplně normální holka. Chodila do školy a měla své koníčky. V roce 2010 jí bohužel lékaři diagnostikovali nádor na mozku a musela absolvovat velmi náročnou a intenzivní léčbu, která trvala dva roky a během níž doslova bojovala o svůj život.

V Praze tedy začala léčba, během které podstoupila dvě složité operace mozku, radioterapii a dva typy chemoterapie. Při druhé operaci poprvé ochrnula na pravou polovinu těla, vznikla tzv. pooperační plegie. Následovalo ozařování a první chemoterapie. Ta nejenže nezabrala, ale její tělo na ni navíc zareagovalo negativně. Na měsíc se jí zastavila střeva a ležela v nepřestavitelných bolestech. Jediné, co mohli lékaři udělat, bylo to, že jí dávali velké dávky utišujících léků proti bolesti a nezbývalo jen čekat, až střeva začnou opět pracovat. První chemoterapie měla pro ni fatální účinky a následky. Ještě více se zhoršil její zdravotní stav. Navíc ve větším rozsahu ochrnula a přestala mluvit, číst, psát i počítat. Léčba nebyla zrovna jednoduchá, neboť měla mimo jiné i vedlejší účinky, které způsobily vážné poškození CNS. Výsledkem byla těžká pravostranná hemiparéza, poškození zraku, sluchu, afázie…

Druhou chemoterapii – experimentální absolvovala v Brně, zde lékaři při nástupu řekli, že by se musel stát jedině zázrak, ale v jejím případě se stal a chemoterapie zabrala a byla i úspěšná. Se zmiňovanými následky, dalšími zdravotními problémy a komplikacemi se i nyní ve velké míře potýká, stále se neobejde bez vozíku, chybí jí jemná motorika, zdokonaluje řeč, čtení, psaní a hlavně hodně cvičí a rehabilituje ve speciálním rehabilitačním středisku. Ale nestěžuje si a bojuje o svůj život dál. Vrátila se k milované hudbě, jen flétnu vystřídal klavír. Naučila se na něj hrát jednou rukou.

Nadační fond Anděl na kolech přispěl Terezce na rehabilitaci ve speciálním rehabilitačním centru Adeli Medical Centre na Slovensku, a protože její osud nebyl lhostejný i žákům 4. třídy základní školy v Hostivaři, složili se částkou 2.000,- Kč na doplňky k lehokolu.
V roce 2022 jsme Terezce přispěli na pořízení speciálního lehokola pro závody na okruzích ve výši 25.000,- Kč
© 2016 - 2019 Nadační fond ANDĚL NA KOLECH | Kontakt

Tento web nepoužívá soubory cookies.