Sofie Vondrušková

edgeSofinka se narodila v červenci roku 2000. Žije se maminkou, s nevlastním tatínkem a sestrou Viktorkou (12 let). Má kolem sebe spoustu lidí, kteří ji velmi milují a dělají vše pro to, aby byla spokojená. Viktorka se například ujala role masérky a každý den jí masíruje záda. Kvůli zádům totiž Sofinka trpí každodenními bolestmi.

Sofinka se narodila předčasně, ve 28. týdnu, s těžkým zdravotním postižením. Má diagnostikovanou DMO spastickou triparézu (postižení obou nožiček a jedné ruky) a hydrocefalus (zvýšené množství mozkomíšního moku v mozkových komorách) s následnou psychomotorickou retardací. Sofinka se pohybuje výhradně pomocí invalidního vozíku. Pravidelně s ní však rehabilitujeme a jezdíme na terapie do Janských lázních. Děláme zkrátka všechno proto to, aby se její stav zlepšoval.

Sofinka byla odmalička hodně tvrdohlavá, a i když jí lékaři po narození nedávali žádné šance na přežití, zvládla to. Když nám tvrdili, že z ní bude naprosto nekomunikativní „ležák“, Sofinka se zapřela a ukázala jim, že se mýlili. Dnes je to usměvavá a optimistická dívka, která komunikuje a má zájem o vše nové.

Čas od času nám ale osud nějaké další klacky pod nohy přeci jen hodí. Když měla Sofinka pět let, pohybovala se sama po čtyřech a s pomocí chodítka dokonce i chodila. Bohužel však nastala etapa, kdy začala mít velké bolesti, které ji omezily v jejím vývoji. Má za sebou řadu operací obou kyčelních kloubů, přičemž poslední operace proběhla v únoru 2016. Stav jejích kyčlí se bohužel nadále zhoršuje.

V souvislosti s tím začala Sofinku hodně bolet záda. Objevila se u ní výrazná skolióza, která jí způsobuje velké bolesti. Na levé straně má navíc propadlý hrudník. Sofince ubývá svalstvo a hrozí, že ji kosti za chvilku neudrží. Sofinka by měla podstoupit operaci páteře, při které jí bude každý obratel navrtán dvěma šrouby, do kterých se následně upevní tyče podél páteře. Současně budou navrtány i pánevní kosti, které jsou nyní hodně nesouměrné (jedna je výš než druhá). Tato operace by ale Sofinky stav mohla zhoršit - takové riziko tady bohužel je. Proto bychom ji rádi oddálili, případně se jí úplně vyhnuli.

S tím by nám mohly pomoci speciální rehabilitace v CENTRU HÁJEK, které nám doporučují lékaři. V CENTRU nabízejí široké spektrum rehabilitačních metod a doprovodných terapií, které by Sofinku mohly posunout hodně kupředu, a to jak motoricky (posílí svalstvo), tak i psychicky. Mají ty nejlepší rehabilitační pracovníky v České republice, specializující se na diagnózy, kterými trpí naše Sofinka. A výsledky jejich práce jsou úžasné.

Takové terapie a rehabilitace jsou ale nad finanční možnosti naší rodiny. Je to však jediná cesta, jak se vyhnout operaci páteře, v jejímž důsledku by Sofinka mohla skončit doživotně upoutaná na lůžko.Nadační fond Anděl na kolech přispěl Sofince na rehabilitační pobyt v Centru Hájek.
© 2016 - 2019 Nadační fond ANDĚL NA KOLECH | Kontakt