Site logoTomáš Svášek

tomas-svasek

Tomáš Svášek žije v Brandýse nad Labem a je mu 48 let. V roce 2013 nečekaně ochrnul. Malformace míchy v oblasti Th6 způsobila otok v oblasti Th2-Th10 a ten následné přerušení funkce míchy. Přes absolvované čtyři operace jsou následky trvalé – paraplegie dolních končetin, těžká spasticita, neuropatická bolest v nohou. V roce 2016 mu byla implantována baklofenová pumpa, která spasticitu zmírnila a mohl opět částečně naskočit do života.
Před onemocněním od mládí vrcholově sportoval, hrál tenis a basketbal. Později trénoval děti, nejprve basketbal a pak fotbal (5 let 1. ligu) a od 38 let se vrátil k tenisu a trénoval dospělé aktivní i profesionální hráče.
K tenisu se při kurzu v Centru Paraple vrátil právě po implantaci pumpy. Bylo to velmi těžké, pohyb na vozíku při jeho tehdejší váze (kvůli onemocnění jsem přibral cca 20 kg) byl složitý. Pod vedením Ivana Vyvadila se po prvních hladkých prohrách postupně tvrdým tréninkem, který mu není cizí, získával první drobné úspěchy. Začal hrát na sportovním vozíku od RGK a často trénoval. Během dvou let se vypracoval na špičku v ČR - 1.místo v jednotlivcích, 1. místo ve čtyřhře podle světového žebříčku. Začal jezdit po Evropě a postupně se zlepšoval. Nyní je 100. hráč žebříčku ITF. Jeho cílem jsou OH v Tokiu. Vzhledem k tomu, že opět zhubnul, tak jeho vozík již pro něj není vhodný a omezuje ho při hře. Je rozvedený a vychovává pět dětí.

Nadační fond Anděl na kolech přispěl Tomášovi k pořízení nového sportovního vozíčku.

© 2016 - 2019 Nadační fond ANDĚL NA KOLECH | Kontakt