Site logoAleš Kisý

ales-kisy

Aleš Kisý se narodil v roce 1980 jako zdravý kluk, který byl vedený ke sportu. Hrál fotbal na vrcholové úrovni a dělal i spoustu dalších sportů. Jednoho dne o prázdninách, s klukama dováděli na městském koupališti. Na tenhle den už nikdy nezapomene. Byla to neděle 1. 8. 1999. V tento den se mu po skoku po hlavě do vody stal úraz a život se mu otočil naruby. Narazil hlavou o dno bazénu a zlomil si sedmý krční obratel. V ten okamžik přestal cítit většinu svého těla a nemohl se hýbat. Nastal kolotoč vyšetření a operací v nemocnicích a následných rehabilitací. I přes to všechno zůstal ochrnutý a pohybuje se už jen na invalidním vozíku. Po počátečním nechutenství a záporných myšlenkách, kdy nevěděl, co dál, si řekl, že takto to dál nejde. Budu muset se svým životem něco udělat a bojovat za každý další den.
Všechno bylo jiné a mnohem složitější než dříve. Všechno hrozně dlouho trvalo a bolelo. Musel se skoro všechno učit od začátku jako malé dítě. Od čištění zubů, psaní, manipulace s vozíkem, přelézání na postel, do sprchy, až fungování opět mezi lidmi. Co mi také zbývalo? Když měl už tyhle základní věci pro život naučené, přemýšlel o osamostatnění se. Tedy o práci a sportu.

Zjišťoval si, který sport by ho asi bavil. Vyzkoušel si mnoho sportů, ale nadchlo ho až ragby vozíčkářů. Asi po dvou letech od úrazu začal navštěvovat tréninky. Ze začátku to nebylo snadné, bylo to zase úplně něco nového. Zvykl si a ragby se stalo součástí jeho života. Pak si řekl, že by to chtělo ještě nějaký sport jako kompenzaci, aby dělal i něco jiného. Do oka mu padla atletika. Začal trénovat hod oštěpem a diskem a vrh koulí. I když jsou tyto dva sporty úplně odlišné, tak ho pořád baví. V ragby je přes 12 let reprezentoval ČR. V atletice se zúčastnil již čtyřech Paralympijských her a je několikanásobný medailista z ME a MS. A pevně věří, že to bude ještě nějaký čas pokračovat a nějaké další úspěchy se ještě dostaví. I když ho to stojí mnoho sil, tak se mu ta dřina vyplácí. Poznává nové lidi, cestuje a hlavně má koníčky, které ho baví a dávají životu smysl. Kromě sportu se rozhodl, že bude i dálkově studovat vysokou školu. Co mu však v současné době dělá největší radost je jeho nyní už skoro 4letý syn.

Nadační fond Anděl na kolech Alešovi přispěl na zakoupení automobilu s ručním řazením.
© 2016 - 2019 Nadační fond ANDĚL NA KOLECH | Kontakt